Choď na obsah Choď na menu
 


Klusácky zápisník 2022

 

Bravantice: Last Lloyd druhá v novom rekorde

   Po dvoch vyložene negatívnych vystúpeniach z troch štartov aktuálnej sezóny sa Last Lloyd, reprezentujúca československý dostihový syndikát Hukovice - PlayAda Stables, konečne vyvarovala cvalovej chyby a len šesť dní po smoliarskom vystúpení v Bratislave, kde ju poškodili hneď na štarte, bojovala v Bravanticiach na severe Moravy o premiérové víťazstvo kariéry.

   Napokon však s kurzom 10:1 ako najväčšia outsiderka v šesťhlavom poli finišovala druhá za favoritom Marianom Boko. Šesťročná tmavá hnedka s rakúskym pasom si s podporou svojho hukovického trénera s amatérskou licenciou Tomáša Klvaňu výrazne zlepšila osobný rekord, keď v Cene Horse Sports, s. r. o. (1670 m, 3r+, 22 500 Kč, autoštart) dosiahla tempo 1:17,5 na kilometer.

   Od importovania do Českej republiky v lete 2020 dosiahla dcéra derby-víťaza Abano As dovedna už sedem dobehov na stupňoch, z toho tri striebra a štyri bronzové umiestnenia, ale na zlatý zápis stále čaká. Vo svojom rodisku u našich juhozápadných susedov pritom získala bývalá zverenkyňa Franza Konlechnera z chovu nebohého Fritza Kohela maximálne tri piate miesta a rekord 1:19,9 na kilometer.

img_2647.jpg

FOTO: Karla Hubníková, https://floraafauna.rajce.idnes.cz/Bravantice_25.6.2022/

 

Frajerka Misi triumfovala na strednej trati

   Ďalšie kolo klusáckych dostihov na Slovensku, organizované v spolupráci so štátnym Závodiskom v nedeľu 19. júna na dráhe v bratislavskom Starom háji, malo pôvodne pozostávať z dvoch testov. Dvojkový Memoriál Imricha Alkéra sa však s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční v náhradnom termíne. Diváci tak videli len trojkový Memoriál Ing. Richarda Mühla, CSc. (klusáky 2000 m, 3r+, 1200 eur, méty).

   Rozhodujúcim momentom sa však ukázal príliš rýchly úvod dostihov (pôvodne mali ísť kone na méty krokom), na ktorý doplatili kobyly s dvomi najnižšími číslami, keď sa rozhodca pri štarte dostal príliš blízko do kontaktu s málo skúsenou Account Merci, ktorá následne poškodila Last Lloyd a tú následne arbitri diskvalifikovali pre nadmerné cválanie. Dostihy režírovali zverenkyne moravského kouča Ondřeja Kozla Frajerka Misi a Barunka Misi chovu Dr. Milana Šímu, ktorý mal od konca 90. rokov minulého storočia veľmi úspešnú centrálu v Novom Tekove. V závere sa od poľa odpútala spoľahlivá štvorročná hnedka Frajerka Misi (Steakhouse - From Heaven, From Above), vedená Jaroslavom Dobrovolným, keď využila viaceré zaváhania súperov a získala druhý triumf kariéry. Striebornú priečku až štrnásť dĺžok späť vybojovala napriek vstupnému prídavku Havana Misi s Pavlom Vávrom pred favorizovaným víťazom podobného májového testu Little Star Boko, ktorého navigoval Jaromír Kotásek, keďže Account Merci s Pavlom Morozovom sa po nádejnom posune na druhú pozíciu nevyhla galopáde sto metrov pred cieľom.

memorial_muhla_frajerka.jpg

Frajerka Misi z chovu Dr. Milana Šímu predviedla pod taktovkou Jaroslava Dobrovolného najlepšiu koncovku.

FOTO: Anton Martinec

frajerka_misi_dekoracia_martinec.jpg

Čestné ceny odovzdala majiteľovi stajne Tečovice Jaroslavovi Chrastinovi Patrícia Follaufová, dcéra Richarda Mühla.

FOTO: Anton Martinec

Bratislava 19. jún 2022 - VÝSLEDKY DOSTIHOV

Memoriál Ing. Richarda Mühla, CSc. (klusáky, 3r+, 2000 m, 1200 eur, méty)

poradie meno vek, farba, pohlavie stajňa vodič čas
1./1. FRAJERKA MISI (CZE) 4 hda. Stáj Tečovice Jaroslav Dobrovolný 1:23,7
2./2. HAVANA MISI (CZE) 5 ra. Vávra Chropyně 2 Pavel Vávra 1:23,5
3./3. LITTLE STAR BOKO(S) 4 hd. val. Team Kotásek&FFF Stables Jaromír Kotásek 1:25,2
4./4. BARUNKA MISI (CZE) 4 hda. Stáj O. K. Ondřej Kozel 1:25,3c
5./5. ACCOUNT MERCI (A) 4 hda. Ecurie JS Pavlo Morozov 1:27,6c
DN LAST LLOYD (A) 6 čhda. HUKOVICE-PlayAda Stables am. Tomáš Klvaňa disk.


JS Tolstoy má prvého potomka, narodil sa vo Vlkoch

V utorok 26. mája 2022 priviedla vo Vlkoch neďaleko Bratislavy na svet svoje druhé žriebä málo otestovaná rakúska hnedka Matilda (Tesio). Otcom žrebčeka, ktorému chovateľka Patrícia Follaufová predbežne vymyslela mená Mr. Surprise, respektíve Mystic Fast, je mimoriadne úspešný JS Tolstoy (Allgiers Hall). Držiteľ osobného rekordu 1:13,1 v majetku Jarmily a Milana Červeňákovcov, ktorí už niekoľko desaťročí pôsobia u našich juhozápadných susedov, doposiaľ vyhral 14 dostihov v Rakúsku a zarobil takmer 27-tisíc eur. Hnedák, ktorý bol ako žriebä evakuovaný na Slovensku, ako plemenník v podstate iba začína, toto je jeho prvý potomok.

mystic_.jpg

FOTO: FB Patrícia Follaufová

REPORTÁŽ Z DOSTIHOV V BRATISLAVE - FOTO ANTON MARTINECmem_deak_po_starte_web.jpg

Po štarte Memoriálu JUDr. Róberta Deáka sa na čele dostihov usadila Slza z českej stajne Ecurie JS pod vedením Pavla Morozova, zamestnanca Národného žrebčína Topoľčianky, nasledovaná stajňovým druhom Imosom...

mem_deak_finis_web.jpg

V polovici cieľovej roviny Slza pri bariére stále odolávala náporu Imosa, ktorý navyše na krátko zacvlálal, z priebežného tretieho miesta zaútočil favorizovaný Little Star Boko. Last Lloyd sa po zaváhaní na štarte dotiahne na pole a finišuje zvonka...mem_deak_ciel_web.jpg

... Little Star Boko v závere odchádza od súperov.

mem_nagy_po_starte_web.jpg

Úvodnú míľu vytrvaleckého Memoriálu Ondreja Nagya napálil Fly Spirit, ktorého navigoval jeho chovateľ, majiteľ a tréner Jiří Svoboda...

mem_nagy_finis_web.jpg

... na začiatku cieľovej roviny prevzal vedenie Elixir De Charnie s Jaroslavom Dobrovolným...

mem_nagy_ciel_web.jpg

... v koncovke mal však najviac síl favorizovaný Union Forces, ktorého pobádal Laurens G. Rinkes pre Team Kotásek & FFF Stables. 

union_forces.jpg

Čestné ceny Laurensovi G. Rinkesovi, ktorý bol v sulke premianta, odovzali Ladislav Nagy a Ladislav Pisch, starostovia obcí Nový Tekov a Malé Kozmálovce.

FOTO: Anton Martinec

Bratislava 21. máj 2022 - VÝSLEDKY DOSTIHOV

Memoriál JUDr. Róberta Deáka (klusáky, 3r+, 2000 m, 1200 eur, méty)

poradie meno vek, farba, pohlavie stajňa vodič čas
1./1. LITTLE STAR BOKO(S) 4 hd. val. Team Kotásek&FFF Stables Laurens G. Rinkes 1:29,3
2./2. IMOS (CZE) 4 tm. hd. val. Ecurie JS Jiří Svoboda 1:29,6c
3./3. SLZA (A) 4 hda. Ecurie JS Pavlo Morozov 1:29,9
4./4. LAST LLOYD (A) 6 čhda. HUKOVICE-PlayAda Stables am. Tomáš Klvaňa 1:30,2c
N IN DRIVE WITH YOU (F) 4 hd. val. Team Kotásek&FFF Stables Jaromír Kotásek  

Memoriál Ondreja Nagya (klusáky, 3r+, 2400 m, 1500 eur, letmý štart)

poradie meno vek, farba, pohlavie stajňa vodič čas
1./1. UNION FORCES (US) 6 hd. Team Kotásek&FFF Stables Laurens G. Rinkes 1:23,1
2./2. ELIXIR DE CHARNIE (F) 8 tm. hd. Stáj Skree Jaroslav Dobrovolný 1:23,5
3./3. EMBARGO D´UKRAINE 8 r. val. Vávra Chropyně Zdeněk Vávra 1:23,9
4./4. INACCESSIBLE GROU (D) 7 hd. val. S. Gloria Jaromír Kotásek 1:24,1c
5./5.  FLY SPIRIT (CZE) 7 hd. val. Ecurie JS Jiří Svoboda 1:24,8

Bratislava 19. máj 2022

FAVORITMI SÚ ZVERENCI J. KOTÁSKA S HOLANDSKÝM

MAJITEĽOM L. G. RINKESOM V SULKE

V sobotu 21. mája sa začína aj klusácka časť dostihovej sezóny pod Tatrami. Diváci v Starom háji uvidia dve z celkového počtu sedem dostihov, ktoré sú v roku 2022 naplánované v spolupráci so štátnym podnikom Závodisko a súkromným sektorom. Žiaľ, na rozdiel od vlaňajška neprejavili záujem o bratislavské klusácke zápolenia kone v rakúskom tréningu, takže na štartovej listine bude dovedna desiatka výlučne českých klusákov. V jedinom prípade bude v akcii zástupca československého subjektu, čierna hnedka s rakúskym pasom Last Lloyd (Abano As), ktorá reprezentuje stajňu Hukovice - PlayAda Stables. Po dlhých deviatich rokoch sa na centrálnom slovenskom hipodróme objaví niekdajší šampión tunajších trénerov i vodičov Pavlo Morozov.

Po desiatich rokoch, odkedy došlo k podmienečnému ukončeniu klusáckej prevádzky na Slovensku, bude súčasťou programu Memoriál JUDr. Róberta Deáka. Dostihy nesú meno bývalého amatérskeho vodiča, ktorý v roku 2001 predčasne ukončil sľubnú kariéru. Spomedzi piatich koní by mal dominovať lanský sériový víťaz francúzskeho chovu In drive With You (Magnificent Rodney)z Teamu Kotásek & FFF Stables, ale bez šance nebude ani jeho stajňový druh z lotu ratíškovického trénera Jaromíra Kotáska, švédsky rodák Little Star Boko (Yarrah Boko), ktorý bude mať o 40 metrov výhodnejšiu pozíciu na štarte a v jeho sulke bude holandský majiteľ Laurens G. Rinkes.

Vlani v Topoľčiankach mal premiéru Memoriál Ondreja Nagya, ktorý nesie meno jednej z najvýraznejších postáv povojnovej histórie slovenského klusáckeho športu. Teraz by pokojne zniesol aj podtitul Veľká cena vytrvalcov, pretože na trati 2400 metrov sa stretne pätica vskutku elitných koní na čele s Union Forces (Cantab Hall). Reprezentant Teamu Kotásek & FFF Stables je držiteľom na európske pomery jedinečného rekordu 1:08,7 na kilometer, ktorý dosiahol vo svojom americkom rodisku. Cestu za triumfom mu však môžu skomplikovať niekoľkonásobný premiant z francúzskych dráh Fly Spirit (Quick Wood) z Ecurie JS, ktorého povedie jeho moravský chovateľ, majiteľ i tréner Jiří Svoboda.

V tejto súvislosti je možno vhodné pripomenúť, že rekord starohájskej dráhy na trati 2400 metrov drží holandský žrebec Our Secret (Hans Boshoeve) zo stajne Masterfood nitrianskeho podnikateľa Jana Maastrigta, ktorý v roku 2004 pod vedením rakúskeho kouča Roberta Dietera Metzlara opanoval spomínanú Veľkú cenu vytrvalcov v kilometrovom tempe 1:18,4.

mem_r_deak.jpg

mem_nagy.jpg

Pralinka má prvého potomka, dostal meno Pankrác

Zakladateľke našej stajne Plejáde sa 12. mája narodil vnuk, keď jej dcéra Pralinka, inak trojnásobná víťazka na českých dráhach zo sezón 2011 a 2012, priviedla na svet hnedáka, ktorý dostal príznačné meno Pankrác. Jeho otcom je rakúsky derby-víťaz Tosca Victory. Žrebec zostáva v opatere na severe Moravy u trénera Tomáša Klvaňu, ktorý pripravoval Pralinku i Plejádu.

FOTO: Štepánka Maňásková

pankrac.jpg

Legendárna Postila uhynula, mala 34 rokov

Vo veku 34 rokov uhynul najstarší klusák na území Slovenska, hnedka POSTILA (Meadow Frank - Pointa, Hanko). Odchovankyňa žrebčína v moravskom Tlumačove absolvovala začiatkom 90. rokov krátku a vôbec nie úspešnú dostihovú kariéru, keď ju pre Stáj Belvedere pripravoval legendárny tréner Imrich Alkér. Neskôr však našla milujúci domov a uplatnenie. Informáciu potvrdila jej majiteľka Marta Dalmadyová, u ktorej Postila v Jabloňovciach žila takmer dve desaťročia.

postila.jpg

 

   Rozhodujúcim momentom sa však ukázal príliš rý

 
 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< júl / 2022 >>


Štatistiky

Online: 4
Celkom: 336690
Mesiac: 4243
Deň: 187