Choď na obsah Choď na menu
 


Aktuality/Slovak Mini Trotter Cup

Klusácka sezóna 2022 na Slovensku

   Po dlhých desiatich rokoch sa niekoľkým nadšencom z privátnej sféry podarilo v spolupráci so Závodiskom, š. p., Bratislava zorganizovať viac menej pravidelnú dostihovú prevádzku pre klusácke kone. Tie zmizli zo slovenského dostihového kalendára po roku 2012 z dôvodu klesajúceho počtu koní  v slovenskom tréningu. V roku 2013 sa v Bratislave uskutočnili len dve klusácke zápolenia, ďalšie spomienkové v sezóne 2018 na dráhe v Šuranoch a akousi prvou lastovičkou boli tri dostihy klusákov, ktoré sa v roku 2021 konali postupne v Topoľčiankach a bratislavskom Starom háji.

   Aktuálne bolo do propozícií zaradených dovedna sedem dostihov na dištancii od 1700 do 2600 metrov, pričom klusácka časť dostihovej sezóny 2022 odštartovala v polovici mája v Bratislave, kde sa dva razy presadili zverenci Jaromíra Kotáska z moravskej stajne Team Kotásek & FFF Stables, pod vedením holandského majiteľa a jedného z hlavných podporovateľov podujatia Lauresom Gerardom Rinkesom. V Memoriáli JUDr. Róberta Deáka (2000 m, 3r+, 1200 m, méty) sa presadil štvorročný švédsky hnedák valach Little Star Boko a Memoriál Ondrea Nagy (2400 m, 3r+, 1500 eur, letmý štart) opanoval šesťročný americký hnedák Union Forces. Moravský úspech sa zrodil v Starom háji aj v polovici júna, keď Memoriál Ing. Richarda Mühla, CSc. (2000 m, 3r+, 1200 m, méty) ovládla štvorročná hnedka Frajerka Misi, ktorú pre Stáj Tečovice viedol Jaroslav Dobrovolný.

   Po dlhých šestnástich rokoch mohli priaznivci vidieť aj dve tradičné zápolenia, ktoré mali kedysi medzinárodný charakter. Slovenské klusácke derby (2600 m, 4r, 4000 m, letmý štart) prilákalo sedmičku českých koní, z ktorých mal v závere najviac síl Jerry, reprezentujúci Stáj Květná, v sulke s majiteľom a trénerom Ivanom Coufalom. Skúsený 58-ročný matador sa konečne dočkal úspechu v derby, kvalitu však jeho vlastný odchovanec potvrdil aj výhrou v českom ekvivalente či úspechom v klusáckom St. Leger na konci sezóny v Prahe. Dunajský pohár (1800 m, 3r+, 2000 m, letmý štart) sa stal korisťou päťročného nemeckého hnedého valacha Kane Fortunu zo stajne Viktoria s razantnou podporou Pavla Vávru.

   Veľmi dobrú úroveň mali pred zaplnenou diváckou kulisou začiatkom septembra dva dostihy v Topoľčiankach. V dramatickej koncovke sa najtesnejším rozdielom presadil kvalitný štvorročný hnedák valach s francúzskym pasom In Drive With You, ktorý dokázal opakovane uspieť aj na nemeckých dráhach. Zástupcu stajne Team Kotásek & FFF Stables viedol v Memoriáli Ing. Juraja Deáka (1700 m, 3r+, 1200 eur, méty) Laurens G. Rinkes. Rovnakú drámu priniesol aj Memoriál Imricha Alkéra (1800 m, 3r+, 1500 eur, méty), kde sa rozdielom nosa presadil sedemročný hnedák valach Fly Spirit z moravskej Ecurie JS, ktorého navigoval niekdajší slovenský šampión Pavel Morozov. Zamestnancovi Národného žrebčína Topoľčianky nadšene tlieskali asi dve tisícky divákov...

   Treba povedať, že od roku 2018 nebol na Slovensku zaregistrovaný žiadny klusák, viacerých dostihov sa však zúčastnili dvaja reprezentanti česko-slovenského syndikátu Hukovice – PlayAda Stables, ktorí sa pripravujú na Morave. Na rozdiel od vlaňajších dostihov v Topoľčiankach tento raz na najvyššie priečky nedosiahli. V jednotlivých zápoleniach sa však predstavili viacerí vodiči s väzbou na Slovensko: bratislavský rodák Ondrej Komlóši, spomínaný Pavel Morozov či už medzičasom dvojnásobný víťaz Veľkej pardubickej Lukáš Matuský. Dobrou správou pre priaznivcov je, na Slovensko bude importovaný trojročný ryšiak Romeo Pro, ktorého z Ukrajiny angažoval Ján Madarász, stojaci za dostihovou stajňou Rebeca Racing. V priebehu zimy očakávame príchod ešte minimálne jedného klusáka do slovenského tréningu spoza rieky Moravy. Rokovania so sponzormi a Dostihovou autoritou Slovenskej republiky naznačujú, že rovnaký počet dostihov by mali diváci sledovať aj v roku 2023.

 

Last Lloyd získala tesný bronz v Bravanticiach

last_br_bronz-orez.jpg

LAST LLOYD zo syndikátu Hukovice-Play Ada Stables obsadila v sobotu 17. septembra v Bravanticiach tesné tretie miesto v Cene Moravsko-slezského klusáckeho spolku, keď pod vedením svojho trénera s amatérskou licenciou Tomáša Klvaňu dosiahla na trati 2140 metrov v poli siedmich koní kilometrové tempo 1:19,9. Jej stajňový kolega CHESTER finišoval v zápolení na 1640 metrov medzi osmičkou klusákov na štvrtej pozícii v kilometrovom čase 1:21,1.

 

Jerry najbohatším klusákom v sezóne

Najbohatším klusákom na slovenských dráhach bol v sezóne 2022, ktorá sa nedávno zavŕšila dvomi zápoleniami v Topoľčiankach, zverenec Ivana Coufala Jerry zo stajne Květná. Stačil mu na to jediný štart a triumf v obnovenom Slovenskom klusáckom derby so ziskom dvetisíc eur. Májový premiant z Bratislavy a štvrtý z modrej stuhy Little Star Boko obsadil v šampionáte koní podľa zisku druhú priečku aj vďaka tomu, že na území Slovenska štartoval štyrikrát.

Za reprezentantom ambicióznej ratíškovickej stajne Team Kotásek & FFF Stables, ktorý dovedna vyklusal 1232 eur, obsadili zhodne tretie miesto so ziskom 1000 eur víťaz Dunajského pohára Kane Fortuna zo stajne Viktoria a tiež jednotkový premiant z Topoľčianok Fly Spirit. Zástupca Ecurie JS však predtým dva razy štartoval aj v Bratislave. Prvú desiatku v pomyselnom poli 24 účastníkov slovenských klusáckych dostihov v sezóne 2022 uzatvárajú ďalší traja reprezentanti šampiónskej stajne Luthier Boko, Union Forces a In Drive With You (Team Kotásek & FFF Stables), júnová prevádzková víťazka zo Starého hája Frajerka Misi (Stáj Tečovice), elitný veterán Inaccessible Grou (S. Gloria) a bronzový z júlového derby Leroy W (Vávra Chropyně). Na rozdiel od minulej sezóny sa nedarilo zástupcom česko-slovenského syndikátu Hukovice - PlayAda Stables. Lanský premiant z Topoľčianok Chester obsadil po roku štvrté miesto a progresívna Last Lloyd finišovala na rovnakej pozícii pri ouvertúre v Bratislave. Následne doplatila na kolíziu na štarte a do posledných dostihov, kde mala reálnu šancu zabojovať o triumf, pre poruchu na výstroji nenastúpila...

klus_2022_stat.jpg

Zdroj: Závodisko, š. p. Bratislava

 

DOSTIHY KLUSÁKOV V SEZÓNE 2022

Po tom, čo sa nám vlani v spolupráci so Závodiskom, š. p., Bratislava podarilo zorganizovať tri zápolenia klusákov na slovenských dráhach, pokračuje iniciatíva na vypísanie ďalších dostihov aj v sezóne 2022. Vzhľadom na zložitú pandemickú aj ekonomickú situáciu bude ich realizácia závisieť od spolupráce Dostihovej autority SR so súkromným sektorom.

V najbližšej dostihovej sezóne by sme mali byť svedkami minimálne ôsmich zápolení v sulkách, pričom klusácka prevádzka pod Tatrami by sa mala zahájiť v polovici mája v bratislavskom Starom háji a pokračovať bude zrejme až do septembra. Po trinásťročnej pauze by mali priaznivci tohto odvetvia vidieť aj medzinárodné Slovenské klusácke derby a tradičný Dunajský pohár pre elitných šprintérov. Rovnako ako v minulom roku by sa mali klusáky objaviť aj počas sviatočného septembrového dostihového mítingu v Topoľčiankach.

  Klusácka prevádzka bola na Slovensku podmienečne zastavená v roku 2012 pre klesajúci počet koní v slovenskom tréningu. O rok neskôr videli diváci v Bratislave jedny spomienkové dostihy, ďalšie potom v sezóne 2018 v Šuranoch, kde nechýbal ani domáci zástupca. Vlani sa do termínovej listiny zaradili tri podujatia. Veľmi dobré ohlasy vzbudil predovšetkým triumf Lukáša Matuského v sulke Chestera zo stajne Hukovice - PlayAda Stables od moravského kouča Tomáša Klvaňu. Víťaz Veľkej pardubickej z roku 2020 zúročil svoje niekdajšie skúsenosti zo sulky. Viac sa ale v sumáre darilo jeho bývalému ratíškovickému zamestnávateľovi Jaromírovi Kotáskovi, ktorého zverenci Samson Misi a In Drive With You vyhrali oba testy v Starom háji, v sulke s holandským majiteľom Laurensom G. Rinkesom.

 

SLOVAK MINI TROTTER CUP 2020

   Dostihová stajňa PlayAda Stables vyhlasuje štvrtý ročník seriálu pre poníky v sulkách pod názvom SLOVAK MINI TROTTER CUP 2020.

   Našou ambíciou je usporiadať minimálne tri dostihy pre 3-ročné a staršie miniklusáky, v sulkách ktorých by sa mali predstaviť deti vo veku od 6 do 16 rokov, respektíve žiaci SOŠ v Šali so zameraním na jazdectvo a chov koní.

   Úvodné zápolenie by sa malo uskutočniť prvú májovú nedeľu na dostihovej dráhe v Šuranoch v rámci tradičného mítingu. Nasledujúce potom v júni alebo júli na dráhe v Topoľčiankach. V rovnakom mesiaci by nemalo chýbať ani podujatie v Bratislave - Starom háji, kde sa uskutoční derby pre miniklusáky v sulkách i pod sedlom.

   Dostihov sa môžu zúčastniť poníky, ktoré majú príslušnou autoritou vydaný pas a ktoré spĺňajú aktuálne veterinárne podmienky, platné na území SR pre zvody koňovitých zvierat (ochranné očkovanie proti influenze koní a laboratórne vyšetrenie a infekčnú anémiu koní s negatívnym výsledkom).

   Dostihov sa z bezpečnostných dôvodov môžu zúčastniť len poníky a jazdci, ktorí absolvovali minimálne jeden tréning pod vedením osoby, ktorá v minulosti bola trénerom klusákov, alebo odjazdila minimálne 10 klusáckych dostihov.

   Do každých dostihov budú pripravené vecné ceny. Novinkou je výber zápisného vo výške 5 eur pre každé dostihy a garantovaná dotácia pre majiteľov v každých dostihoch vo výške 50 eur. Percentuálny pomer výhry bude nasledovný: víťaz 50 %, druhý 25 %, tretí 15 % a štvrtý 10 %. Ak bude na štarte dostihov osem a viac poníkov, výhra sa delí pomerom 50 - 23 - 15 - 7 - 5 percent z dotácie. V dostihoch derby je zabezpečená dotácia vo výške 200 eur. Jednotlivé dostihy sa budú bodovať podľa nasledovného kľúča: I. miesto - 10 bodov, II. miesto - 7 bodov, III. miesto - 5 bodov, IV. miesto - 3 body, V. miesto - 2 body a VI. miesto - 1 bod. O konečnom poradí v šampionáte rozhodne celkový počet bodov, ktoré poníky nazbierajú v jednotlivých dostihoch.

   Pre majiteľov prvých troch poníkov v celkovom hodnotení budú zabezpečené špeciálne vecné ceny a plakety. Celkové vyhodnotenie seriálu prebehne na predpokladanom záverečnom podujatí sezóny 2019.

 

Konečné poradie seriálu Slovak Mini Trotter Cup 2019

poradie meno vek, farba, pohlavie stajňa počet bodov
1.

MIŇA

15 tm.ra. SOŠ Šaľa 51
2. SANY 12 tm.hda. Nýrwest - Nýrovce 45
3.

OSCAR

6 str.val. SOŠ Šaľa 36
4. MEGGY 7 hda. SOŠ Šaľa 34
5. PAULI (A) 16 hd.val. Stall Elisabeth 20
6. BARBIE 8 ba. PlayAda Stables 12
7. FLECKY (A) 16 str.val. Stall Elisabeth 7
8. KIKI 6 stra. Count of Tuscany 1
9.-10.

FLIKA

8 ba. Nýrwest - Nýrovce

0

9.-10. SONNY (CZE) 13 str.val. Stajňa Paulínka Imrišková 0

 

Konečné poradie šampionátu minivodičov 2019

poradie meno štarty I. II. III. IV. V.
1. Jesika Kissová 6 4 0 0 0 1
2. Juraj Rekeň 8 2 3 2 0 0
3. Helena Fehr 2 2 0 0 0 0
4. Diana Giertlová 8 0 3 1 2 1
5. Daniela Kubizňáková 6 0 1 3 2 0
6. Emilia Fehr 1 0 1 0 0 0
7.-8. Erika Bagócsiová 2 0 0 1 1 0
7.-8. Nikola Okruhlicová 2 0 0 1 1 0
9. Nelly Skladanová 2 0 0 0 1 1
10. Ivana Sitárová 1 0 0 0 0 1
11.-12. Silvia Cassaniti 1 0 0 0 0 0
11.-12. Lukáš Eliáš 1 0 0 0 0 0

 

Termínová listina 2019 a videá z dostihov
 
miesto dátum názvy dostihov, odkaz na video
Šurany 5.5.2019

Cena TJ Slávia Šurany (miniklusáky, 350 m)

Cena Lokotrans Slovakia (mini-monté, 300 m)

Bratislava 19.5.2019

... (miniklusáky, 400 m) DOSTIHY ZRUŠENÉ

Topoľčianky 30.6.2019

Cena stajne Tekovia Levice (miniklusáky, 500 m)

Cena Nár. žrebčína Topoľčianky (mini-monté, 300 m)

Bratislava 21.7.2019

Slovenské miniklusácke derby (600 m, 100 )

Slovenské Mini-monté Derby (350 m, 50 €)

Senica 25.8.2019 ... miniklusáky (3r+, 400 m) DOSTIHY ZRUŠENÉ
Bratislava 6.10.2019

Cena Stall Elisabeth (mini-monté, 300 m)

Cena Vetis (miniklusáky, 400 m)

 

Konečné poradie seriálu Slovak Mini Trotter Cup 2018

poradie meno vek, farba, pohlavie stajňa počet bodov
1.

VIKY

16 stra. Nýrwest - Nýrovce 44
2.

MIŇA

14 tm.ra. SOŠ Šaľa 39
3.

ANGELO TRINKET BLACKMORE

11 b.val. Stáj Hanka 30
4.

KIKI

5 ba. Count of Tuscany 26
5.

MAJDALENKA

11 ba. Stáj Hanka 21

6.

MEGGY 6 hda SOŠ Šaľa 13
7. BARBIE 7 stra.

Counf of Tuscany/ PlayAda Stables

11
8.

HARRY

4 b.val. Count of Tuscany 6

 

Šampionát vodičov miniklusákov 2018

poradie meno štarty I. II. III. IV. V.
1. Juraj Rekeň 6 3 1 0 0 1
2. Tomáš Kreuzhuber 5 2 0 2 0 0
3. Jesika Kissová 7 1 3 2 1 0
4. Klára Horáková 2 1 1 0 0 0
5. Adéla Burešová 6 0 1 2 1 1
6. Erika Bagócsiová 3 0 1 0 1 0
7. Diana Giertlová 3 0 0 1 2 0
8. Nelly Skladanová 1 0 0 0 1 0
9. Jan Lašák 2 0 0 0 1 0
10. Silvia Cassaniti 3 0 0 0 0 2
11. Valéria Szabóová 1 0 0 0 0 1
12. Ivana Sitárová 2 0 0 0 0 1

 

Termínová listina dostihov miniklusákov 2018

miesto dátum počet názvy dostihov, odkaz na video
Šurany 6.5.2018 1

Cena TJ Slávia Šurany (350 m)

Bratislava 20.5.2018 1 Cena SOŠ Šaľa (350 m)
Topoľčianky 10.6.2018 1

Cena stajne Tekovia D Levice (300 m)

Topoľčianky 8.7.2018 1 Cena Národného žrebčína Topoľčianky (400 m)
Topoľčianky 5.8.2018 1 Cena TV RIK (500 m)
Bratislava 12.8.2018 1

Slovenské miniklusácke derby (600 m)

Senica 19.8.2018 1 Cena PD Senica (400 m)

 

Konečné poradie seriálu Slovak Mini Trotter Cup 2017

poradie meno vek, farba, pohlavie stajňa počet bodov
1. VIKY 15 stra. Nýrwest-Nýrovce 42
2. MIŇA 13 tm.ra. SOŠ Šaľa 37
3. MAJDALENKA 10 ba. Stáj Hanka 31
4. SANY 10 tm.hda. Nýrwest-Nýrovce 25
5.-7. LUSSY 3 prekv.hda. VEJOBA TEAM 19
5.-7. CSINOS 15 prekv.hda. VEJOBA TEAM 19
5.-7. ZUZKA 22 tm.hda. Stajňa Modráčik 19
8. KORA 13 hda. PlayAda Stables 16
9. KIKI 4 stra. Count of Tuscany 5
10.-11. MEGGY 5 hda. SOŠ Šaľa 3
10.-11. OSCAR 4 str. SOŠ Šaľa 3
12. HARRY 3 b. Count of Tuscany 1

 

Šampionát vodičov miniklusákov 2017

poradie meno štarty I. II. III. IV. V.
1. Barbora Mihályová 3 2 0 1 0 0
2. Juraj Rekeň 2 2 0 0 0 0
3. Tomáš Kreuzhuber 4 1 3 0 0 0
4. Jozefína Baloghová 5 1 2 1 1 0
5. Jesika Kissová 7 1 1 5 0 0
6. Alžbeta Anteková 1 1 0 0 0 0
7.-8. Radka Švačeková 1 0 1 0 0 0
7.-8. Veronika Vargová 1 0 1 0 0 0
9. Natália Sitárová 2 0 0 1 0 1
10. Nelly Skladanová 4 0 0 0 2 1
11. Ivana Sitárová 2 0 0 0 2 0
12. Sofia Muráriková 1 0 0 0 1 0
13.-14. Erika Bagócsiová 2 0 0 0 1 0
13.-14. Mário Jakubička 2 0 0 0 1 0
15.-16. Adéla Burešová 1 0 0 0 0 1
15.-16. Veronika Galbavá 1 0 0 0 0 1
17. Cynthia Kissová 2 0 0 0 0 1

*Andrea Kirková 4x štartovala mimo súťaž vodičov miniklusákov a získala III., IV. a V. miesto, ktoré pripadlo jazdcom v nasledujúcom poradí

**Michal Czucz 2x štartoval mimo súťaž vodičov miniklusákov a získal dve IV. miesta, ktoré pripadli jazdcom v nasledujúcom poradí

 

Termínová listina dostihov miniklusákov + VIDEÁ

miesto dátum počet dostihov názvy dostihov, odkaz na video
Šurany 7.5.2017 2

Cena LOKO TRANS SLOVAKIA (350 m)

Cena TJ Slávia Šurany (500 m)

Topoľčianky 11.6.2017 2

Cena Tekovia D Levice (350 m)

Cena Národného žrebčína Topoľčianky (500 m)

Bravantice 22.7.2017 1 Cena Equi Forum (640 m)
Senica 20.8.2017 1 Cena PD Senica (400 m)
Bratislava 10.9.2017 2

Cena TV RIK (350 m)

Slovenské miniklusácke derby (700 m) 

 


 

1800 m
1800 m
 
 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< marec / 2023 >>


Štatistiky

Online: 5
Celkom: 381599
Mesiac: 5034
Deň: 370